Вітчизняний бізнес закликає до послідовної імплементації законодавства ЄС у сфері технічного регулювання
Український бізнес закликає до послідовної імплементації законодавства ЄС у сфері технічного регулювання після підписання угоди про створення Асоціації Україна-ЄС. Про це йшла мова в ході зустрічі представників Федерації роботодавців України з Комісаром ЄС з питань торгівлі Карлом де Гюхтом, який знаходиться в Україні з візитом.
Заступник Голови Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник відзначив, що позиція Федерації роботодавців України та Голови Ради організації Дмитра Фірташа полягає у збереженні відкритості ринків України, країн ЄС та Митного союзу, які повинні діяти в рамках СОТ. За словами Дмитра Олійника, можливе підписання угоди з ЄС може відкрити суттєві перспективи для розвитку двостороннього товарообігу. «Разом з тим, український бізнес очікують суттєві виклики. Серед них — ускладнення відносин з країнами СНД та можлива втрата українськими експортерами ринків країн Митного союзу», — сказав Дмитро Олійник.
За його словами, з можливим закриттям ринків товарів і послуг українські підприємства навряд чи зможуть розраховувати на адекватне відкриття європейського ринку. Наприклад, з початку 2013 року українські виробники поставили на ринки країн Митного союзу 17 тис. тонн яловичини і 148 тис. тонн кондитерських виробів. У той же час угодою з ЄС встановлена щорічна квота в обсязі 12 тис. тонн яловичини і 2-3 тисяч тонн кондитерських виробів. «Очевидно, що за таких умов українські виробники не компенсують втрати ринків Митного союзу, орієнтуючись виключно на ринки країн ЄС», — зазначив Дмитро Олійник. «Необхідно розглянути можливість збільшення квот для українських виробників на поставку продукції в ЄС у разі, якщо відбудеться критичне скорочення обсягів експорту у треті країни», — додав заступник голови Ради ФРУ.
Член Ради Федерації роботодавців України Олег Боярин зазначив, що одним з найбільш важливих для українських виробників питань є процес адаптації технічного регулювання. «Якщо угода з ЄС буде підписана, то Україна повинна буде адаптувати до вимог країн ЄС законодавство з технічного регулювання. Український бізнес закликає до послідовної імплементації законодавства ЄС у сфері технічного регулювання та фітосанітарних норм», — зазначив Олег Боярин. За його словами, з 27 тисяч стандартів країн ЄС Україна імплементувала близько 7100 нормативів. Ліквідація ГОСТів і введення нових стандартів призведе до зміни технологічних процесів на виробництві, особливо у важкому і енергетичному машинобудуванні. Впровадження нових стандартів вимагатиме від українських підприємств значних інвестицій, а також може ускладнити торговельні відносини з країнами Митного союзу.
«Ми вважаємо, що графік прийняття законодавства у сфері технічного регулювання потребує перегляду і збільшення термінів адаптації», — підкреслив Олег Боярин.
Заступник Голови Ради ФРУ Олексій Мірошниченко додав, що підписавши угоду з ЄС, Україна знизить рівень тарифного захисту з 5% до 0,32%. При цьому угода встановлює чіткий перелік квот на постачання в країни ЄС продукції АПК та харчової промисловості. «Тобто певні бар'єри залишаються», — підкреслив Олексій Мірошниченко. Крім того, Україна бере на себе зобов'язання щодо поступового скасування всіх експортних мит. «Наприклад, скасування експортних мит на соняшник призведе до зниження виробництва соняшникової олії. В результаті, можуть зупинитися малі та середні маслокомбінати, від яких залежить життєдіяльність багатьох населених пунктів», — підкреслив Олексій Мірошниченко. За його словами, Україна повинна залишити за собою право на перегляд рівня захисту національної економіки, застосування тарифів і нетарифних заходів регулювання, отримання допомоги або підтримки.
Щоб спростити процес виконання угоди з ЄС, представники ФРУ запропонували Комісару ЄС з питань торгівлі створити постійно діючу експертну групу, в рамках якої можна було б обговорювати поточні проблеми. Експерти також могли б вносити пропозиції на розгляд урядів України та ЄС, Комітету з питань торгівлі та Парламентському комітету , які будуть створені після підписання угоди між Україною та ЄС.
Після зустрічі представники ФРУ передали напрацьовані пропозиції Комісару ЄС з питань торгівлі Карлу де Гюхту.