Новости

01.03.2021

УКРАЇНСЬКА ЕНЕРГЕТИКА ТА ПРОМИСЛОВІСТЬ – 1 КВІТНЯ БЕЗ ГУМОРУ

НКРЕКП розмістила для громадського обговорення проект постанови, відповідно до якого пропонується збільшити тариф на послуги з передачі електричної енергії ПрАТ «НЕК «Укренерго» з 293,93 грн/МВт∙год до 316,08 грн/МВт∙год. Постанова набере чинності з 01.04.2021.

Основною причиною підвищення тарифу є необхідність покриття кредитів, взятих ПрАТ «НЕК «Укренерго» в українських банках та тих, які планується залучити у міжнародних банківських інституціях, для покриття заборгованості компанії перед ДП «Гарантований покупець». В свою чергу, ДП «Гарантований покупець» має розрахуватися за борги «перед суб’єктами господарювання, які виробляють електричну енергію та мають стратегічне значення для економіки держави».

Загальна сума, яку має покрити ПрАТ «НЕК «Укренерго» (включена у статтю «фінансові витрати») та, відповідно, тариф на послуги з передачі електричної енергії, - 3 543,4 млн грн.

З метою недопущення чергового зростання тарифу на передачу електроенергії Федерація роботодавців України звернулася до голови НКРЕКП з пропозицією виступити з ініціативою перед Кабінетом Міністрів України щодо:

  • внесення змін до Державного бюджету на 2021 рік, де необхідно передбачити 11 351 млн. грн. для фінансування статті витрат ПрАТ «НЕК «Укренерго» «витрати, пов’язані з виконанням спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів, крім приватних домогосподарств» (вартості генерації за «зеленим» тарифом) (які, наразі, не враховуються в пропозиції щодо зміни тарифу, але можна з впевненістю прогнозувати, що будуть включені після 01.04.2021);
  • виділення додаткових 3 543,4 млн грн у вигляді фінансової підтримки ПрАТ «НЕК «Укренерго» для обслуговування кредиту на виконання обов’язків перед ДП «Гарантований покупець» з ПСО в частині підтримки ВДЕ (загальний рівень підтримки з бюджету складе біля 22 %).

Пропоноване зростання відбувається на фоні закриття кордонів та карантинних заходів, що завдали серйозної шкоди економіці, що підтверджується наступними соціально-економічними показниками:

  • у ІІІ кварталі ВВП України скоротився на 3,5 % проти відповідного кварталу попереднього року;
  • за 11 місяців поточного року промислове виробництво скоротилося на 6,2 % у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, зокрема у добувній промисловості та розробці кар'єрів – на 3,8 %, у переробній промисловості – на 7,8 %, у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 3,1 %;
  • за 8 місяців 2020 року експорт товарів становив 30,8 млрд дол., що на 6,6% менше, ніж за відповідний період 2019 року;
  • 80 % підприємств повідомили про втрату до 75 % від своїх доходів;
  • кожен п’ятий представник МСБ має намір закрити власну справу;
  • 31 % підприємств заявили, що їм доведеться зменшити кількість працівників;
  • 41 % підприємців планують скоротити заробітні плати;
  • 42 % опитаних відповіли, що їхній бізнес не готовий до посилення карантинних заходів.

Враховуючи таку складну економічну та соціальну ситуацію в Україні вітчизняний бізнес не витримає додаткового навантаження у вигляді зростання тарифу на послуги з передачі електричної енергії, адже його зростання з 293,93 грн/МВт∙год до 316,08 грн/МВт∙год буде коштувати бізнесу 2,5 млрд. грн.

Від початку 2021 року лише 2 дні 01.01.2021 та 03.01.2021 середньозважена ціна електроенергії була нижчою за 1000 грн/ МВт∙год, а від початку лютого переважно тримається на рівні вищому 1 600 – 1 750 грн/ МВт∙год. Зростання ціни електричної енергії (як товару) також негативно впливає на можливість відновлення української економіки та на збереження наявних та створення нових робочих місць. При цьому, обсяги, продані виробниками (включно з ДП «Гарантований покупець»), перевищують 50 % в щоденному розрізі. Зважаючи на те, що ДП «Гарантований покупець» здійснює реалізацію «зеленої» енергії та поточний рівень ціни електроенергії, ми вважаємо, що ДП «Гарантований покупець» отримує більше коштів від продажу «зеленої» енергії, а, відповідно, потребує менше субсидій за рахунок тарифу на послуги з передачі електроенергії ПрАТ «НЕК «Укренерго».

Роботодавці вчергове наголошують на тому, що розвиток «зеленої» енергетики - зобов’язання держави, яке не має бути перекладено на промисловість України!