У Харкові обговорили практичні шляхи вирішення проблем реального сектору економіки
25 березня 2016 у Харкові, за ініціативи і за наполяганням народного депутата України, голови Об’єднання організацій роботодавців Харківської області «Граніт» Анатолія Гіршфельда, відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики і підприємництва на тему: «Пріоритети промислової політики і проблеми реального сектора економіки Харківщини і України в цілому».
У роботі засідання Комітету взяли участь представники міністерств, НКРЕКП, Федерації роботодавців України, місцевих органів влади, керівники провідних харківських та вітчизняних промислових підприємств таких, як ВАТ «КВБЗ», ВАТ «Турбоатом», ВАТ «Харківський підшипниковий завод», ПАТ «ФЕД», ПАТ «Південкабель», ПАТ «Харківська бісквітна фабрика», ДП «Електроважмаш» , ВАТ «Донбасенерго», ВАТ «Електромашина», ПАТ «Червона зірка», а також представники громадських об'єднань та бізнес асоціацій.
Виїзне засідання Комітету у Харкові було проведене з метою обговорення проблем важливих бюджетоутворюючих галузей транспортного і енергетичного машинобудування, підприємства яких складають промислову базу Харківської області та України, а також необхідного пакету ефективних нормативних актів для їх розвитку, які слід приймати на законодавчому та виконавчому рівні.
У ході роботи засідання було обговорено план невідкладних економічних реформ. До уваги учасників були представлені:
— Модель промислової політики, розроблена і затверджена Комітетом з питань промислової політики і підприємництва.
— Проект Закону України №3544 від 27.11.2015 «Про спеціальний режим інвестиційної та інноваційної діяльності із застосуванням принципу сусбідіарності в Україні», розроблений групою народних депутатів на чолі з Анатолієм Гіршфельдом і схвалений Комітетом.
— План модернізації України, розроблений Федерацією роботодавців України спільно з європейськими експертами.
«Ми для бізнесу маємо бути парламентським і фаховим тараном у реалізації промислових та економічних законодавчих ініціатив» — сказав під час засідання у Харкові Голова Комітету Верховної Ради з питань промислової політики і підприємництва Віктор Галасюк.
Народний депутат України Анатолій Гіршфельд зазначив, що зараз країна переживає черговий виток політичної та економічної кризи: «Відсутність реформ у реальному секторі економіки, високий рівень корупції у поєднанні з проявом непрофесіоналізму привели до того, що недовіра до влади досягла критичного рівня».
«У такі переломні періоди необхідно відновити довіру до інститутів державної влади шляхом більш широкого обговорення дорожньої карти економічних реформ, що включають накопичений у країнах Східної Європи і Південно-східної Азії позитивний досвід і екстраординарні заходи по збереженню експортоорієнтованих і бюджетоутворюючих галузей, які зможуть забезпечити зростання економіки, збереження робочих місць, стабільний рівень податкових надходжень і приплив валюти в країну», — наголосив народний депутат.
У якості одного з таких заходів, спрямованих на реформування економіки, пропонується прийняття Законопроекту №3544, який, на думку його розробників, повинен допомогти Україні виграти боротьбу за інвестиції.
Метою законопроекту є створення привабливих умов для залучення в економіку України зовнішніх і внутрішніх інвестицій, створення нових робочих місць, впровадження нових технологій і модернізації діючих виробництв. Пропонується введення спеціального режиму інвестиційно-інноваційної діяльності, який передбачає створення спеціальних митних, податкових та інших умов для реалізації інвестиційних проектів у пріоритетних галузях економіки. При цьому більшість повноважень у визначенні пріоритетних видів економічної діяльності та впровадженні спеціальних режимів передається на місцевий рівень за принципом субсидіарності.
У свою чергу інвестор для отримання спеціальних преференцій в реалізації свого проекту повинен виконати ряд умов. Зокрема, створити певну кількість нових робочих місць, встановити розмір середньої заробітної плати на підприємстві не менше 2,5 законодавчо встановленої мінімальної зарплати. Також в законопроекті йдеться, що мінімальний обсяг інвестицій повинен бути не менше 500 тис. євро.
Як зазначив Анатолій Гіршфельд, інвестиційну політику з залученням державної підтримки і стимулювання пріоритетних галузей економіки проводять всі розвинені країни. Тим більше в її впровадженні потребують країни з перехідною економікою, до яких зараз відносять Україну. За оцінкою експертів, прийняття Проекту Закону № 3544 дозволить створити в Україні привабливий інвестицій клімат, активізувати процеси децентралізації і економічного розвитку регіонів і підвищити їх конкурентоспроможність у залученні інвестицій.
У свою чергу український промисловець, заступник Голови Федерації роботодавців України Дмитро Олійник наголосив на тому, що жодна добра ініціатива не буде працювати, якщо перш за все не навести лад в Україні. «Ми з вами напишемо чудові закони щодо сприяння експорту, щодо залучення інвестицій. Законопроект №3544 — це спільний законопроект бізнесу і промислового парламентського комітету. Але поки Україна не наведе перш за все лад у себе вдома – всі ці чудові закони просто не будуть працювати», — зауважив Дмитро Олійник.
Він зауважив - «Що заважає бізнесу в Україні виробляти товари, ефективно їх реалізовувати як всередині країни, так і на зовнішні ринки? Причини очевидні. Ну неможливо при такій монетарній політиці національного банку стабільно працювати. Неможливо при такому валютному регулюванні мати ефективну експортну діяльність, і взагалі щось бізнесу планувати. Неможливо при такому правовому свавіллі державної фіскальної служби мати ефективні експортні програми. Ну не повертають ПДВ тим, хто експортує і тим, хто інвестує».
У Федерації роботодавців України сподіваються, що документ буде прийнятий у першому читанні не пізніше травня, і це буде перший практичний крок щодо реалізації Плану модернізації України.
Учасники засідання також відвідали виробничі дільниці провідних харківських машинобудівних підприємств – Харківського підшипникового заводу і Турбоатому.
Комітет вже на території Турбоатому продовжив своє розширене засідання, під час якого обговорювались проблеми галузей транспортного та енергетичного машинобудування, а також був сформований пакет ефективних заходів на законодавчому рівні для розвитку цих галузей.
З метою координації спільних дій між законодавчою, виконавчою владою та бізнесом Комітет Верховної Ради України з питань промислової політики і підприємництва планує провести ряд круглих столів з проблемних аспектів всіх найважливіших галузей промисловості.