ЗАПРОВАДЖЕННЯ ЗОНИ ВІЛЬНОЇ ТОРГІВЛІ З ЄС З 1 СІЧНЯ 2016 РОКУ – ДОБРИЙ ЗНАК ДЛЯ БІЗНЕСУ
У Брюсселі завершилося перше засідання Комітету асоціації Україна — ЄС, на якому обговорювалося широке коло питань політичного, торгівельно-економічного та секторального співробітництва. Зокрема, сторони підтвердили прихильність початку тимчасового застосування поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі з 1 січня 2016 року. На думку харківських роботодавців, це дуже важливий сигнал для українського бізнесу.
Драматичні події останніх двох років переконали більшість харківських промисловців, що саме євроінтеграція може стати рятувальним засобом перед складними випробуваннями та викликами сьогодення.
Харківські роботодавці впевнені, ми не мали б такої глибокої економічної кризи виробництва, такого падіння рівня життя населення, якби у нас була держава без корупційної складової та існувала б управлінська вертикаль за європейськими стандартами, працювала б промисловість, яка розвивалася б по шляху модернізації.
Однак, Україна занадто повільно виконує власне «домашнє завдання» з євроінтеграції. Досі немає Національної програми адаптації української економіки до умов вільної торгівлі з ЄС (стандарти, технічні регламенти, модернізація), «дорожньої карти» імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
У той же час, роботодавці, вітчизняний бізнес, тобто реальний сектор економіки держави, мають право наполягати, щоб допомога Брюсселя була більш ефективною, адресною, тобто направити кошти європейської підтримки безпосередньо на підприємства. Сьогодні ж кошти ЄС потрапляють у банки, а ситуація на внутрішньому банківському ринку дуже складна, і бізнес буде отримувати їх за нашими кредитними ставками, що у більшості випадків є неприйнятним. Малому, середньому бізнесу, потрібен стартовий капітал, і такі транші слід передбачити, одночасно розширюючи консультаційні та освітні програми.
Думається, при використанні прямого шляху підтримки вітчизняного товаровиробника, механізми контролю для Уряду включити неважко.