Новости

20.10.2014

Наскільки податки в Україні відрізняються від інших країн світу

Якщо вже Україна затіяла податкову реформу, то було б справедливо розібратися, наскільки ставки з податків в Україні відрізняються від ставок інших країн, — повідомляє Український Бізнес Ресурс UBR.

Податок на прибуток

Податок на прибуток — один з найпопулярніших податків у світі. Ще класики політекономії сперечалися про користь і шкоду цього податку. А класикам потрібно вірити. Базова ставка податку на прибуток в Україні становить 18%.

Найнижча ставка цього податку — в офшорних зонах. На знаменитому острові Мен, податок на прибуток 0,00%. Така ж ставка податку на прибуток на Бермудських та Кайманових островах. Але було б помилкою вважати, що Україна може собі дозволити нульову ставку податку на прибуток. Україна занадто велика країна, і у неї дуже багато витрат, тому зробити нульову ставку податку на прибуток може окреме місто або невеликий регіон, а не така велика країна, як Україна.

Є країни, про які можна сказати, що вони полуофшори. Це Ліхтенштейн, де ставка податку на прибуток становить 12,5%, або Кіпр, де теж така низька ставка. Такими низькими ставками ці країни привертають зарубіжні активи. Але, не поспішайте радити Україні робити таку низьку ставку податку на прибуток. Одним розміром ставки податку на прибуток інвесторів не притягнеш. У тій же Молдові податок на прибуток 12%, а у Македонії взагалі 10%. Але закордонні інвестори туди не ломляться. Не так вже просто бути офшорної країною, і одного низького податку в такому випадку мало.

Є країни, де податок на прибуток значно вище, ніж в Україні. У США податок на прибуток становить 40%, у Німеччині — 29,6%, в Італії — 31,4%, у Бельгії — 34%, а в Японії — 35,65%. Але це країни з усталеною економічною моделлю. Може бути, в майбутньому, і в Україні можуть бути такі високі ставки податку на прибуток, але зараз більш доцільно Україні орієнтуватися на інші країни, які хочуть, щоб їх податки не вбивали бізнес і допомагали держбюджету.

За рівнем податку на прибуток Україна зараз стоїть нарівні з Білорусією. А от у Польщі та Чехії податок на прибуток становить 19%, зате у Латвії та Литві — 15%, у Румунії — 16%. Ставка податку на прибуток у Туреччині та Росії — 20%.

В цілому виходить, що ставка податку на прибуток в Україні близька до інших країн, які теж ще знаходяться на стадії розвитку. Але, швидше за все, було б раціонально подумати про зниження ставки податку на прибуток в Україні до рівня 15%, так як це могло б послужити хорошу службу в напрямку розвитку бізнесу та виходу його з «тіні».

Податок на додану вартість

Але, якщо з податком на прибуток все зрозуміло, то от зі ставкою ПДВ в Україні досить таки заплутана історія. Як відомо, у нас податок на додану вартість становить 20%. Аналогічна ставка у Великобританії, Сербії, Білорусії, Вірменії та Франції, яка цей податок придумала. А ось вже в Росії ставка ПДВ становить 18%, а у Гондурасі взагалі 15%. Але у Бутані — 50% ПДВ. У Німеччині — 19%, у Греції — 23%, в Італії — 22%, у Японії — 9%, а у Канаді — 5%. У світі не існує єдиної думки щодо розміру ставки ПДВ, — наголошує Український Бізнес Ресурс UBR.

Відповідно до теорії, чим вище ставка ПДВ, тим менше ввозять імпортних товарів, і тим більше купують вітчизняних. Але в Україні цей закон явно не працює. Зараз висока ставка ПДВ в Україні вигідна лише великим експортерам, які активно отримують відшкодування ПДВ з держбюджету і мають хороший профіт на рівному місці. У той час як більша частина бізнесу відшкодування ПДВ отримати не може, і фактично податок, який формально називається податком на додану вартість, в Україні став податком на всю вартість товару, як податок з продажів.

«Тіньова економіка» в Україні багато в чому існує через те, що немає працюючого механізму відшкодування ПДВ, і якщо його платити, то бізнес швидко розориться, яким би розумним ні бізнесмен. Тому, найефективнішою реформою ПДВ в Україні стало б, як можна більше зниження ставки ПДВ. Нехай вже у нас ПДВ працює як податок з продажів, але тоді він повинен і бути, як податок з продажів — не більш 10%, а краще 5% ПДВ, як у Канаді. Тоді проблема відшкодування ПДВ не стояла б так гостро, — резюмує Український Бізнес Ресурс UBR.